^Powrót na górę


Dzisiaj jest: 7 maja 2021 r.    |    Imieniny obchodzą: Ludmiła, Gizela, Benedykt

Powrót

flaga2.jpg

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Mapa

Deklaracja dostępności

Przedszkole Promujące Zdr.

30 DH Zieloni im. I. S.

Przetargi

Stypendia

Szkolny Klub Wolontariusza

Samorząd Szkolny

Materiały do pobrania

Stowarzyszenie

Dzień Życzliwości

 
Apel Życzliwości!!!

Zauważa się, że na co dzień mało używa się podstawowych słów grzecznościowych i brakuje życzliwych zachowań. Ludzie stają się coraz bardziej oschli, nie uśmiechają się, nie zauważają tego, co się dzieje wokół.

Podobno są kraje, w których jeden człowiek potrafi uśmiechnąć się do drugiego człowieka bez wyraźnej przyczyny! Tak sobie. Bezinteresownie. Bo uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. W związku ze wzrastającą agresją wśród dzieci i młodzieży należy podjąć działania, które sprzyjają integracji społeczności klasowej i szkolnej, dzięki temu relacje między uczniami i nauczycielami będą korzystniejsze, uczniowie chętniej będą przychodzić do szkoły i angażować się w życie szkolne. Wzajemny szacunek uczy tolerancji na odmienność innych. W życzliwej szkole uczniowie będą czuli się bezpieczniej. Te działania są istotnym elementem naszej pracy wychowawczej. Przez to realizujemy zasadę podmiotowości ucznia, co jest zgodne z duchem reformy. W naszej szkole wprowadziliśmy obchody Światowego Dnia Życzliwości do kalendarza imprez szkolnych. I dlatego też jak co roku w naszej szkole listopad jest miesiącem pod hasłem życzliwości.
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości, jest to wspaniała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. W  tym roku  uczcimy zdalnie Dzień Życzliwości, któremu będzie przyświecała myśl A. de Mello: „Nie proś świata, aby się zmienił na lepsze, to ty zmień się pierwszy”.
Wzajemna życzliwość, grzeczność, uprzejmość, serdeczność – są jak piękne kwiaty na kobiercu ludzkiego życia. Warto więc pieczołowicie pielęgnować i szanować to piękno. Dlatego zwracamy się z szerokim apelem do wszystkich uczniów i ludzi dorosłych o eksponowanie wzajemnej życzliwości, uprzejmości, serdeczności i sympatii.
Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych, niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości . Wręczmy każdemu maksymalną dawkę uprzejmości, serdeczności, życzliwości i uśmiechu!
Propagujmy hasła:
- Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej!
- Trochę serca na co dzień!
- Bądź życzliwy!
- Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy.
- Tym dla ludzi uśmiech, czym słońce dla kwiatów.   
- Uśmiechaj się szczerze do wszystkich.
- Uśmiechaj się jak najczęściej!
- Uśmiech zjednuje ludzi, ułatwia życie.
- Uśmiechnięta twarz jest zawsze ładna.
- Uśmiechem zaczynaj dzień, w każdym tygodniu uśmiech miej. Uśmiech odezwie się echem – inni odpłacą uśmiechem.
- Uśmiech rozdawaj światu, bo wszędzie go brakuje. Uśmiechaj się do każdego, bo to nic nie kosztuje!
- Słowo życzliwe nic nie kosztuje a jest przecież najpiękniejszym podarkiem.
- Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich.
- Każdy dobry uczynek, każde życzliwe, przyjacielskie słowo odmładza człowieka.
- Prawdziwe szczęście polega, na czynieniu dobra wokół siebie.
Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym.
Przypominamy, że do 20 listopada trwa plebiscyt na najżyczliwsze osoby (króla i królową życzliwości w klasach I-III, IV-VI, VII-VIII), których wybierzecie właśnie WY! (Drodzy uczniowie) - najżyczliwszych z najżyczliwszych i nadacie im odznaczenie – Order Króla i Królowej Życzliwości.
Niech tej szlachetnej akcji patronuje uśmiechnięta żółta buźka symbolizująca, wzajemną życzliwość i sympatię.
Wielkim pragnieniem naszej szkoły jest, by o życzliwości pamiętano nie tylko w Dniu Życzliwości, ale  by ją przedłużano na kilkadziesiąt następnych, niech to będą tygodnie, miesiące  życzliwości.