Dnia 29 marca br. uczniowie uczestniczyli w lekcji fizyki z wykorzystaniem wydruków modeli 3D. W czasie zajęć wykorzystano model samochodu wydrukowanego na drukarce Banach 3D, którą zakupiono w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Samochód zasilany był balonem i wykorzystywał siłę odrzutu powietrza wydostającego się z dyszy.
Szkoła w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" pozyskała zestawy konstrukcyjne z mikrokontrolerem, które wzbogaciły zaplecze pomocy dydaktycznych niezbędnych do nauki programowania. W dniu 27 marca klasa 7 rozpoczęła swoją podróż w świecie kreatywnego programowania z wykorzystaniem zestawu,
W dniu 28 lutego 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe nauczycieli szkół uczestniczących w sieci współpracy i samokształcenia. Tym razem miejscem spotkania był Zespół Szkół w Łęgu, a jego tematem przykładowe zastosowania sprzętu zakupionego w ramach Programu "Laboratoria Przyszłości" w nauczaniu przedmiotowym - drukarka 3D.
Klasa IIa rozpoczęła przygodę z zestawem klocków LEGO Educationa SPIKE Prime. Dnia 24 lutego i 1 marca br. na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej odbyły się warsztaty z robotyki. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażowali się w ciekawe zajęcia edukacyjne, by zdobywać nowe umiejętności poprzez kreatywną zabawę.
Dnia 13.01.2023 r. w klasie VII odbyły się zajęcia biologii z wykorzystaniem mikroskopu DELTA pozyskanego w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie utrwalali informacje na temat układu krążenia i układu ruchu oglądając preparaty przedstawiające m.in. wygląd tętnicy i żyły, budowę tkanki chrzęstnej oraz mięśnia szkieletowego poprzecznie prążkowanego.
Z pomocą drukarki 3D powstają w szkole kolejne ciekawe wydruki. Uczniowie z zainteresowaniem obserują proces tworzenia wydruku i efekty działania drukarki.
14 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8a na lekcji informatyki mieli okację obserwować tworzenie wydruku z wykorzystaniem drukarki 3D BANACH SCHOOL, która trafiła do szkoły w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Następnym krokiem będzie tworzenie własnych projektów do wydruku.
W dniu 21 października br. Szkołę Podstawową w Łęgu odwiedzili Edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym.
Szkoła Podstawowa w Łęgu bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).